Susanne Sundfør – Blómi

Franz Ferdinand – The Human Fear

Как Franz Ferdinand намират своето звучене в 2025 година?...

Bad Bunny – DeBÍ TiRAR MáS FOToS 

В заглавната песен на най-новия си албум DeBÍ TiRAR...

Father John Misty – Mahashmashana

Както ходът на времето е неизбежен, така и някои...

Kendrick Lamar – GNX

По природа хип-хоп враждите разединяват. И все пак лирическата...

Shawn Mendes – Shawn

Shawn Mendes е поел по пътя към себеоткриването. От...

Share

Докато шедьовъра на Susanne Sundfør от 2015 година “Ten Love Songs” се впусна в смело изследване на електропоп жанра, то неговият наследник “Music For People In Trouble” обърна погледа си към атмосферичен фолк. Затова и очакванията към новия “Blómi” останаха неясно дефинирани. Финалният резултат изненадва с еклектичен подход, но цялостно оставя усещането за по-спокойна и емоционално стабилна версия на първите ѝ издания, съсредоточен върху природните звуци. Не случайно и заглавието на албума означава “разцъфтяване” на норвежки език.

Шестгодишната пауза от “Music For People In Trouble” е позволила на певицата да посрещне един по-светъл подход, да изостави тревожните музикални пейзажи и да ги замести с топла носталгия и надежда. Вокалните хармонии често ни отвеждат към хоровите изпълнения в “The Brothel” (2010) и “The Silicone Veil” (2012), докато акустичните аранжименти биха могли да се впишат и в дебютния ѝ запис.

Обективно погледнато, на парчетата в “Blómi” им липсва драмата и динамиката, която свързваме с най-добрата музика на Susanne Sundfør. Очевидно тук подхода и целта са по-различни – създаването на отпускаща атмосфера и емоционални текстове. Най-запомнящите се моменти са сингъла “Alyosha”, джазовата “Fare Thee Well” и приказната “Rūna”, в която скандинавската певица трансформира обичайните музикални инструменти в нещо величествено. Също така “Leikara Ljóð” и “ṣānnu yārru lī” правят впечатление с по-експерименталните си методи – първата залага на птичи песни, акапелни вокали и пляскания с ръце, а втората намесва флейта и джаз перкусии, докато Susanne шепти думи на немски. Откриващият монолог, записан от терапевт, който разсъждава за неделимостта на тялото от духа и финала на албума, който ни връща към мисълта ѝ са странни решения, които не работят в полза на “Blómi”.

В крайна сметка, Susanne Sundfør успява да заключи, че любовта е от жизненоважно значение за човешкото състояние. Това послание прави “Blómi” едновременно вдъхновяващ и предвидим. За съжаление, докосването до new age минимализма музикално се усеща като крачка назад, особено при сравнение с предходните два албума.

7/10

Слушайте в Spotify и Apple Music.