Frank Ocean и цветовете в неговото творчество

Пет качествени албума от септември, които може би сте пропуснали

Осъзнаваме, че безкрайния списък от нови издания може да...

Как ‘sad girl pop’ отстъпи място на хумора в музиката

Поп сензацията Sabrina Carpenter стартира турнето си към албума...

Пет качествени албума от август, които може би сте пропуснали

Осъзнаваме, че безкрайния списък от нови издания може да...

Човешката цена на славата

Когато бях малък, за папараците често се говореше като...

Историята на един хит: Seal – Kiss From a Rose

Трудно ще откриете по-добър пример за “филмова балада” от...

Share

В света на изкуството цветовете винаги са били средство за изразяване на емоции и разказване на истории. Подобно на исторически художници и режисьори от миналото, енигматичният Frank Ocean, известен с меланхоличната си музика, често борави със символиката на цветовете, за да въздейства и да издигне творчеството си до още по-високи нива на поетичност. И не, не става дума само за естетика, а за проницателен език, чрез който американеца комуникира своите преживявания и емоционално състояние.

Дълбоката връзка на Frank Ocean с цветовете стана очевидна още от издаването на първите му проекти “nostalgia,ULTRA” (2011) и “channel Orange” (2012). Неведнъж Frank Ocean e разказвал за състоянието си хроместезия – форма на синестезия, в която звуци и цветове се смесват в съзнанието му. Погледнато от тази перспектива, “Channel Orange” е нещо повече от просто заглавие – то е прозорец към начина, по който изпълнителят възприема музиката. В рамките на албума той използва оранжевото, за да опише силните емоции от едно динамично лято и първата любов, която той изживява тогава.

В “Blonde” (2016) Frank Ocean продължава да работи със символиката на цветовете и това си личи още от заглавията на песните “Ivy”, “White Ferrari” и “Pink + White”. Присъстващите референции към белия нюанс (и на обложката на албума под формата на бялата рамка, и в текстовете) загатват за по-абстрактни концепции, свободни за интерпретация, но е факт, че също както бялата кожа, така и русата коса е резултат от дефицит на меланин.

Разширявайки творческите си хоризонти, Frank Ocean основава къщата за бижута Homer, където цветовете отново заемат централно място в наратива. Този път на фокус е зеленото. Самият артист описва зеленото като цвят, който символизира растежа, хармонията и безграничната креативност. Бихме могли смело да кажем, че в такъв случай това решение въплъщава добре безкрайните възможности и липсата на граници в неговото изкуство.

Творчеството на Frank Ocean ни кани да надникнем отвъд звуците, в един визуален свят, където емоциите, историите и цветовете са преплетени.