Pink Floyd е една от най-новаторските групи в историята на съвременната музика, оставила дълбок отпечатък върху развитието на рока през последните шест десетилетия. Влиянието им може да се сравнява с това на The Beatles, The Rolling Stones и Led Zeppelin. Групата е основана през 1965 година в Лондон от Syd Barrett, Roger Waters, Nick Mason и Richard Wright. След напускането на Syd поради психически проблеми, групата претърпява фундаментална трансформация, като творческият фокус постепенно се измества към Roger Waters и David Gilmour, който се присъединява през 1968 година. През 70-те години Pink Floyd достигат върха на своята слава със серии от концептуални албуми. Влиянието на Pink Floyd се простира далеч отвъд музиката – техните иновативни сценични спектакли и политически и философски послания ги правят една от най-важните групи в историята на рока.
Шедьовърът

Wish You Were Here (1975):
В разгара на световната си слава Pink Floyd се заемат с амбициозния Wish You Were Here – албум, който ги връща към собствените им корени. Докато за новото поколение слушатели Syd Barrett остава мистериозна и неразгадана фигура, за самите членове на групата неговото влияние е дълбоко. Именно в негова чест се ражда мащабната композиция Shine On You Crazy Diamond. Воден от съвършената китарна работа на David Gilmour и дълбоките текстове на Roger Waters, албумът представлява истинско изследване на отчуждението, носталгията и илюзиите в музикалната индустрия. Заглавното парче Wish You Were Here придобива емблематичен статус, превръщайки се в един от най-обичани химни на групата, изпълнен със сурова емоция и меланхолия. В същото време Welcome to the Machine и Have a Cigar хвърлят безмилостен поглед към бездушната природа на музикалния бизнес. Макар че създаването на Wish You Were Here е белязано от творческо напрежение между Gilmour и Waters, резултатът е несравнимо произведение, в което личната болка и артистичната амбиция се преплитат в съвършена симбиоза.
Класиката

The Dark Side of the Moon (1973):
The Dark Side of the Moon е музикално и културно явление, което надхвърля границите на жанра. Дори и да не си спомняш заглавията на песните, емблематичната обложка е един от най-легендарните визуални символи в историята на музиката. Албумът е кулминация на предишните експериментални търсения на групата, обединяващ техните психеделични корени с прецизна студийна продукция и амбициозна концепция. В основата му лежат теми като времето, парите и лудостта, поднесени с необичайна за рока философска дълбочина. Сред най-емблематичните композиции са Money, с нейния нестандартен ритъм, Time, където шума от часовници се слива с едно от най-емблематичните китарни сола на David Gilmoure, и Breathe, която въвежда слушателя в меланхоличния свят на албума. Впечатляващата The Great Gig in the Sky остава крайъгълен камък в творчеството на групата, с разтърсващите вокали на Clare Torry, които пресъздава целия спектър на емоциите без да е нужно нито една изречена дума.
Задължителните

Meddle (1971):
През 1971 година, сред изтощителния ритъм на непрекъснати турнета, Pink Floyd създават Meddle – албум, който бележи важен преход в звуковата им идентичност. Работата по него е разпокъсана между кратките паузи в графика на бандата, но въпреки това резултатът е амбициозен. С този албум британците окончателно загърбват психеделичния рок, който доминира в ранните им години, и уверено навлизат в неизследвана прог територия. Групата експериментира с нови техники на звукообработка, включвайки необичайни ефекти и звуци от ежедневието, което ще се превърне в запазена марка на бъдещите им албуми. Meddle не просто предизвиква тенденциите на времето, когато софт-рокът владее класациите – той ги отхвърля категорично, проправяйки път за мащабните концептуални проекти, които ще изстрелят Pink Floyd на върха.

Animals (1977):
Вдъхновен от Animal Farm на George Orwell, Animals реализира мрачна алегория за обществото, разделяйки го на хищни прасета, агресивни кучета и наивни овце. Въпреки че албумът остава в рамките на прогресив рока, той се отличава с по-тревожно звучене, доминирано от мрачни китарни рифове, въздействащи синтезатори и дълги инструментални пасажи. Състоящ се от едва пет композиции и с времетраене малко над 41 минути, албумът е един от най-последователните и концептуално завършените проекти на Pink Floyd. Animals бележи възхода на Roger Waters като доминиращата творческа фигура в групата. Именно тук се заражда и авторитарният му контрол, който впоследствие ще доведе до вътрешни конфликти, но в този албум резултатът е целенасочено и безпощадно произведение, което продължава да е актуално десетилетия след излизането си.
Препоръчителният

The Wall (1979):
Roger Waters никога не е бил типичната рок звезда. Разпродадените стадиони и обожанието на феновете не го удовлетворяват – напротив, усещането му за изолация се задълбочава, подхранено от разногласията с останалите членове на Pink Floyd и от публиката, която има определени очаквания и пренебрегва сложните му композиции. Кулминацията на това напрежение настъпва на 6 юли 1977 година в Монреал. Изтощен и разочарован, Roger изпуска нервите си и се изплюва в лицето на фен на първия ред, чието неуважително поведение олицетворява всичко, от което той се фрустрира. Този момент – едновременно спонтанен и знаков – се превръща в повратна точка за него. В ума му започва да се заформя концепцията на The Wall – грандиозен двоен албум, който разкрива цялата му вътрешна борба с реалността на славата. Проектът се превръща в лична изповед, в която Roger Waters изгражда героят Pink – рок звезда, погълната от самотата, параноята и отчаянието. Чрез текстовете той вплита автобиографични елементи: загубата на баща си през Втората световна война, репресивната образователна система и отчуждението, предизвикано от славата. Така се изгражда “стената” – психологическа бариера между артиста и света. Визуалната концепция, създадена от Gerald Scarfe, добавя допълнителен пласт към наратива. Музикалното и визуалното се сливат в един цялостен артистичен проект, достигнал кулминацията си с легендарните концерти и филмовата адаптация от 1982 година. Музикално The Wall съчетава амбицията на рок опера с дълбоко лични теми. Композициите варират от епични оркестрации до мрачни балади и агресивни китарни рифове, а парчета като Comfortably Numb, Another Brick in the Wall, Part 2 и Hey You се превръщат в химни на самотата и бунта срещу системата.
Недооценените

The Piper at the Gates of Dawn (1967):
В рязък контраст с прецизната структура на албумите им от 70-те години, дебютният албум на Pink Floyd, The Piper at the Gates of Dawn, представлява неподправен изблик на психеделично въображение. Движещата сила зад Piper… несъмнено е Syd Barrett, чийто стил на композиране и ексцентрична визия придават на албума неговата приказна атмосфера. Песните съчетават игривостта на детската фантазия с психеделичното разширяване на границите на съзнанието. The Piper at the Gates of Dawn е не просто впечатляващ дебют – той улавя духа на лондонската психеделична сцена от края на 60-те. В него се усеща магията на един бързо изчезващ момент от историята.

The Division Bell (1994):
В отсъствието на концептуалната амбиция и острите социални коментари на Roger Waters, The Division Bell e по-медитативен и интроспективен. Докато някои критици възприемат липсата на Roger като съществена слабост, албумът доказва, че музикалната визия на David Gilmoure, Richard Wright и Nick Mason е достатъчна за качествена музика. Последната глава от историята на Pink Floyd разгръща теми за човешките взаимоотношения с емоционална искреност. Сред инструменталните моменти, Marooned блести като емоционална композиция, носеща духа на класическите търсения на Pink Floyd. Красивите китарни сола и атмосферичния саунд напомнят за най-добрите моменти на Wish You Were Here. И все пак, като цяло, The Division Bell е звученето на група, която вече не гледа назад с гняв, а с размисъл и благодарност.
Противоречивият

The Final Cut (1983):
The Final Cut трудно може да бъде разглеждан като истински албум на Pink Floyd в традиционния смисъл. В тези 13 композиции приносът на David Gilmour и Nick Mason е сведен до минимум, а доминиращата сила зад албума е изцяло Roger Waters. Първоначално The Final Cut е замислен като допълнителна компилация от неизползвани материали от The Wall, но претърпява драматична трансформация. В ключов за Roger момент на творческо прозрение, проектът се преражда като концептуален албум за следвоенните либерални идеали, безсмислието на войната и цинизма на политическите лидери – теми, която са особено болезнени за Waters. Музикално The Final Cut отхвърля повечето елементи и атмосферата, която феновете свързват с Pink Floyd.
Само за заклетите фенове

Ummagumma (1969):
След напускането на Syd Barrett – резултат от задълбочаващите се проблеми с психичното му здраве, утежнени от злоупотребата с наркотици – Pink Floyd преживяват период на вътрешно напрежение. Загубата на своя харизматичен, но нестабилен лидер оставя групата в състояние на търсене на нова идентичност, което се отразява осезаемо на Ummagumma. Този двоен албум разкрива музикално раздвоение – от една страна, лайв записите предлагат уверени изпълнения на вече познати композиции, а от друга, студийната част представлява своеобразен експеримент, в който индивидуалните търсения на всеки от членовете засенчват усещането за цялост.
Незадоволителният

A Momentary Lapse of Reason (1987):
Издаден през 1987 година, A Momentary Lapse of Reason е първият албум на Pink Floyd след напускането на Roger Waters – фигура, която дълги години е била движещата сила на групата. След като той заявява, че групата е изчерпана, A Momentary Lapse of Reason си поставя за цел да опровергае това твърдение. Въпреки че албумът носи познатата звукова идентичност на Pink Floyd, мнозина фенове и критици го възприемат като завой към по-комерсиален звук. Композиции като Learning to Fly и Sorrow демонстрират техническа прецизност, но често им липсва очакваната дълбочина, а продукцията, силно повлияна от звученето на 80-те години, днес звучи донякъде остаряло.
Останалите
Вторият албум на Pink Floyd, A Saucerful of Secrets (1968), отбелязва значителна промяна за групата – първата поява на David Gilmour и постепенното отдалечаване от психеделичния стил, наложен от Syd Barrett. Тази еволюция продължава с More (Original Film Soundtrack) (1969), създаден по покана на режисьора Barbet Schroeder за неговия контракултурен филм, изследващ хероиновата зависимост. С Atom Heart Mother (1970) групата затвърждава репутацията си в концептуалния рок с две мащабни композиции, които разширяват музикалния ѝ хоризонт. Obscured By Clouds (1972), вторият саундтрак на Pink Floyd за филм на Schroeder, е записан паралелно с The Dark Side Of The Moon и се отличава с предимно акустично звучене. През юли 2005 година класическият състав на Pink Floyd, включващ Roger Waters, се събира за пръв път от 24 години на сцената на благотворителния концерт Live 8 в Лондон. Смъртта на Richard Wright през 2008 година обаче слага край на всякакви надежди за нов албум с пълния състав. Въпреки това, загубата му вдъхновява David Gilmour и Nick Mason да се върнат към неиздаваните записи от сесиите за The Division Bell. Резултатът е The Endless River (2014) – албум, който събира инструментален ембиънт материал.
В рубриката Скенер LOUD изследва в детайли дискографията на култови артисти и групи. Целта ни е да откроим най-ярките моменти от тяхното творчество, за да ви предложим вдъхновяваща селекция, която спестява време и ви отвежда директно към най-интересното за слушане.