Визуалната идентичност на някои от най-важните албуми на 2024 година е толкова интересна, колкото и музиката в тях. Радваме се, че дори в епохата на дигиталното потребление, интересното художествено оформление може да предизвика внимание и да помогне за изграждането на впечатление. Разказваме ви историята зад 10 от най-емблематичните обложки на албуми тази година.
Charli XCX – BRAT
Известна със своя бунтарски дух, Charli xcx използва минимализма, за да разчупи стереотипите на поп културата. За шестия си студиен албум Brat тя си партнира с дизайнера Brent David Freaney, който създава провокативна обложка. Тя включва заглавието на албума, написано в ниска резолюция с шрифт Arial и поставено върху ярък зелен фон, който малко хора биха определили като красив. Charli xcx описва тази концепция като „покана да преосмислим защо възприемаме определени неща като приемливи и други като неуместни.“
Primal Scream – Come Ahead
Шотландските икони на алтернативния рок Primal Scream се обръщат към Jim Lambie, номиниран за наградата Turner, за създаването на емоционално наситена обложка за албума Come Ahead. Jim черпи вдъхновение от архивна снимка на бащата на вокалиста Bobby Gillespie – известен профсъюзен активист. Тази снимка се превръща в основа за колаж с ширина осем метра, който улавя значението на личното и колективното наследство. Колажът е дигитално адаптиран за обложката.
St. Vincent – All Born Screaming
St. Vincent и концептуалният художник Alex Da Corte създават едно от най-въздействащите визуални произведения за албума All Born Screaming. Alex разработва идеята на базата на скица, представяща човек в пламъци. Резултатът е обложка, която комбинира стилната фигура на певицата с ярки огнени акценти, съвършено отразяващи темите на албума за живота, смъртта и напрежението между тях.
Vampire Weekend – Only God Was Above Us
Ezra Koenig, фронтменът на Vampire Weekend, открива стара снимка на нюйоркския фотограф Stephen Siegel, заснета през 80-те години. Снимката, озаглавена Subway Nightmare 11, показва изоставено депо за вагони на метрото, в което надпис от вестник, съобщаващ за самолетна катастрофа, гласи: „Only God Was Above Us.“ Тази фраза вдъхновява Ezra да промени концепцията за новия албум и да включи снимката като основен визуален елемент, отразявайки екзистенциалния тон на песните.
Billie Eilish – HIT ME HARD AND SOFT
Третият албум на Billie Eilish е представен със зашеметяваща подводна снимка, заснета от известния фотограф William Drumm. Процесът отнема над шест часа, по време на които Billie се гмурка многократно в резервоар с дълбочина 10 метра. William използва специално осветление и дифузори, за да създаде меко и мечтателно сияние, което напомня за спокойствието на дълбините на океана.
Peggy Gou – I Hear You
Peggy Gou работи с Olafur Eliasson за създаването на артистичната обложка за дебютния си албум I Hear You. Портерната снимка включва скулптура на Olafur, наречена „Psychoacoustic empathy amp“, която символизира връзката между изпълнителя и слушателя. Дизайнът улавя динамичния обмен на енергия, което е основна тема в музиката на Peggy.
BEYONCÉ – COWBOY CARTER
BEYONCÉ използва силен визуален символизъм за кънтри албума си COWBOY CARTER. Фотографирана от Blair Caldwell, обложката я показва, яздеща кон липицанер (роден в тъмен цвят и постепенно избеляващ) и държаща американско знаме. Тази поза символизира уважение към корените ѝ, а изборът на породата кон подчертава историята на жанра, който постепенно е изключил чернокожите артисти от обсега си.
Fontaines D.C. – Romance
Тайванската художничка Lulu Lin създава обложката на четвъртия албум на Fontaines D.C. Romance, която се отличава с ярки цветове и футуристични елементи. Артистичният директор на XL Recordings, Texas Maragh, описва произведението като отражение на грандиозното звучене на албума.
Tyler, The Creator – CHROMAKOPIA
CHROMAKOPIA е визуален триумф, вдъхновен от филмовия ноар. Tyler и фотографът Luis Perez създават мрачна и загадъчна естетика, която контрастира с пастелната палитр на предишните му албуми. Обложката пресъздава кинематографична атмосфера, която навява асоциации с Холивуд от 40-те години.
Hiatus Kaiyote – Love Heart Cheat Code
Мелбърнската джаз-фънк група Hiatus Kaiyote създава уникален мултимедиен проект за Love Heart Cheat Code. Съвместно с художничката Ranji Perera те създават артефакти и илюстрации, които допълват всяка песен от албума. Концепцията включва и „въображаем супермаркет“, който предлага тези обекти, създавайки цялостно артистично преживяване.