Осъзнаваме, че безкрайния списък от нови издания може да ви погълне. Затова след изминаването на всеки месец LOUD напомня за пет нови албума, които е възможно да сте пропуснали, а заслужават внимание. Приятно слушане!
Bolis Pupul – Letter To Yu
Изпълнението на Charlotte Adigéry в забележителния ѝ съвместен албум с Bolis Pupul “Topical Dancer” привлече толкова силно внимание преди две години, че белгийския авангардист остана до голяма степен в сянката на приятелката си. Въпреки това, очаквахме с голям интерес соловия му дебют “Letter to Yu”, който запазва интересните електронни похвати, но и навлиза в една по-лична територия. В проекта Bolis се свързва с източноазиатските си корени след пътуване до Хонгконг, продиктувано от внезапната смърт на майка му. От тежкото преживяване се ражда енергичен електропоп албум, който празнува идентичността.
Слушайте в Spotify и Apple Music.
Erick the Architect – I’ve Never Been Here Before
“I’ve Never Been Here Before” е най-качествения соло запис, идващ от член на Flatbush Zombies досега и доказва, че Erick винаги е бил движещата сила зад групата. Отклонявайки се от най-смелите иновации на бандата, музиката тук напомня за алтернативния подход към хип-хопа на артисти като Mac Miller, BROCKHAMPTON и Tyler, The Creator. Благодарение на новооткритото си чувство за творческа свобода, обаче, Erick отбелязва важна крачка в своята еволюция. Основната тема в албума е несподелената любов, а уязвимостта с която рапърът се обръща навътре към себе си прави албума искрен и стойностен.
Слушайте в Spotify и Apple Music.
Everything Everything – Mountainhead
Everything Everything знаят това-онова за боравенето с темата за антиутопиите – все пак текстовете от “Raw Data Feel” (2022) бяха създадени с помощта на изкуствен интелект. И все пак концепцията на “Mountainhead” слиза още по-надълбоко в оруелските измерения. Албумът разказва за алтернативна реалност, в която маргинализираните слоеве на обществото са принудени да се трудят вечно в полза на елита. През тази рамка групата коментира темите за алчността, капитализма и корупцията. 14-те парчета са доказателство, че Everything Everything са все още в състояние да намират нужната интензивност в музиката, макар и да са се научили да боравят по-балансирано с френетизма си.
Слушайте в Spotify и Apple Music.
Pomme – Saisons
След два инстроспективни и емоционални албума французойката Pomme ни изненадва с по-концептуален проект, фокусиран върху годишните сезони. 12-те композиции се преливат една в друга като движения на симфония и е невъзможно да бъдат оценени като самостоятелни единици. Няма да преувеличим, ако наречем “Saisons” френската шансо̀н версия на легендарното бароково произведение “Le quattro stagioini” на Antonio Vivaldi от 18-ти век. Освен това, трябва да признаем, че това което Pomme прави не звучи като нищо друго през 2024. Третият албум ѝ дава възможност да разгърне оркестралното звучене с помощта на талантливия диригент Malvina Meiner и продуцентите Flavien Berger и Aaron Dessner.
Слушайте в Spotify и Apple Music.
Yard Act – Where’s My Utopia?
Първият албум на Yard Act ги дефинира като една от многото групи, които се носят по гребена на британското постпънк възраждане. “Where’s My Utopia?” не губи никакво време в опити да разбие това впечатление, а вместо това надгражда с още по-убедително изпълнение. Един от малкото недостатъци е, че нито една от песните не е толкова силна поотделно, колкото в контекста на целия албум. За да извлече слушателя максимално удоволствие от “Where’s My Utopia?”, той трябва да погълне проекта наведнъж, да обърне внимание на всеки малък детайл и да се вслуша във впечатляващите лирики на James Smith.
Слушайте в Spotify и Apple Music.