По природа хип-хоп враждите разединяват. И все пак лирическата престрелка между Drake и Kendrick Lamar беше феномен, който надхвърли обикновената партизанщина. Някои я обявиха за най-великата рап битка на всички времена, надминавайки легендарни сблъсъци като Jay-Z срещу Nas и Biggie срещу Tupac. Други поставиха под въпрос автентичността ѝ, отхвърляйки я като демонстрация между двама богати артисти в социалните мрежи. Независимо от гледната точка, финалният резултат е неоспорим. Not Like Us на Kendrick Lamar нанесе нокаутиращия удар, като постигна културно влияние, невиждано досега в историята на diss песните. Парчето се изкачи до върховете на класациите, превърна се в химн на спортистите, вдъхнови видеоигра, получи няколко номинации за Грами и дори осигури на Kendrick изпълнение в полувремето на Super Bowl през 2025 година.
Тези победи сякаш дават допълнителна сила на GNX – неочакван удар, който е в рязък контраст с предшественика си Mr. Morale & the Big Steppers. Докато в предишните си три албума Kendrick Lamar разсъждаваше върху расизма в щатите, тежестта на славата и наследството, което оставя след себе си, GNX е твърда демонстрация на господство. Разбира се, проектът повдига редица теми – от отдадеността на любовта до разпадането на колектива Black Hippy, но основното послание е: “Кой иска още?”
Отклонeние от по-мащабните му творби, GNX е концентрирано и стегнато разглеждане на славата и идентичността на Kendrick Lamar. Носещ името на загадъчния автомобил Buick GNX, албумът подсказва, че изключителните постижения на рапъра са плод на неговата непоколебима отдаденост към занаята. Същият този етос е ясно отразен и в продукцията на парчетата. Сътрудничеството с Jack Antonoff е смел и рискован ход, тъй като той е считан за титан в музикалната индустрия, но до този момент няма опит с хип-хоп жанра. Резултатът от спойката на двамата не разочарова. Mustard продължава да допринася с епичен размах, а уважението, което Kendrick има към него кулминира в един от най-забавните моменти в албума – изкрещяването “MUSTAAAAAAAAAARD” в експлозивното tv off.
GNX отдава почит на Лос Анджелис и джентрифицираната визия на града. В парчетата е пропит духа на високите палми, междущатските магистрали, топлия бриз и малките закусвални. Някои може да смятат бийтовете от Западното крайбрежие за еднотипни, но Kendrick Lamar майсторски е раздвижил песните с разнообразни елементи в аранжиментите и е успял да постигне нужната динамика, която заслужава родния му град. Освен участието на SZA в два красиви дуета, албумът включва предимно изгряващи таланти от Южна Калифорния, като Dody6, Lefty Gunplay, Wallie the Sensei, Seiete7x, Roddy Ricch, AzChike, Hitta J3, YoungTreat и Peysoh.
И докато Kendrick великодушно поощрява новите звезди, той не забравя да засегне и любимите си исторически и духовни теми. Отличен пример за това е reincarnated – лирически шедьовър, който се класира сред най-добрите текстове в кариерата на рапъра. Върху знаков семпъл от Made Niggaz на Tupac той си представя миналото си като китарист от 50-те години на миналия век, който променя света, и като чернокожа певица, която трагично се поддава на зависимости. Кулминацията на песента е диалог с Бог, в който Kendrick обещава да използва дарбите си за доброто, излизайки от цикличността на егоцентричното си битие.
Макар че GNX не достига върховете на албуми като To Pimp a Butterfly, DAMN, и Mr. Morale & the Big Steppers, той сам по себе си е страхотен хип-хоп албум. Компактен, но и достатъчно съдържателен, записът представя експанзивната музикална идентичност на музиканта. Когато в Man at the Garden той възкликва: „I deserve it all“, няма как да не се съгласим със самоуверения му тон.
8.5/10
Слушайте в Spotify и Apple Music.