Nick Cave & the Bad Seeds – Wild God

публикувано на

|

гледания

и

коментара

Творческият път на Nick Cave е съпътстван от сериозно изучаване на вярата и загубата. От вдъхновените от Стария завет теми на ранните му творби до мрачните разсъждения за смъртта в последните му албуми, въпросът за съществуването на Бог остава основен стълб в музиката му. Трагичната загуба на синовете му Arthur и Jethro, както и на партньорката му през ранните години на The Bad Seeds – Anita Lane, засилва това търсене. “Skeleton Tree”, “Ghosteen” и “CARNAGE” служат като трогателно свидетелство за постоянното очакване на духовна утеха от страна на Nick Cave насред голямата скръб. Въпреки че скептицизмът му към божественото може да бъде обяснен с преживяното, музиката му продължава да се ангажира с вечните въпроси за вярата, надеждата и отвъдния свят.

В новия си албум “Wild God” Nick Cave влиза едновременно в ролята на просветител и божество, предлагайки набор от песни, които хармонично съчетават елегичното и възвишеното. Записът е музикална екосистема, изобилстваща от грандиозни симфонични аранжименти, красиво пиано, госпъл хорове и характерните разказвачески вокали на Nick. Деветте композиции потапят слушателите в един митичен свят, изпълнен с любов и ежедневни геройства.

Докато “Skeleton Tree” и “Ghosteen” бяха изложение на вселенска тъга, “Wild God” е свидетелство за новооткрита радост. Миговете на свързване вече не служат като котви, а са самата отправна точка. Определящата песен в албума „Joy“ е химн, който насърчава слушателите да се впуснат в живота истински. Заглавната песен, макар и озадачаваща в лирическо отношение, също излъчва чувство на еуфория. Тя може да се тълкува като сардоничен размисъл за еволюцията на Nick Cave – от бившия ‘Принц на мрака’ до възрастен човек, който се бори с обществените нагласи. Когато песента се разгръща, мощна вълна от хор и оркестър тласка слушателя към катарзисна кулминация. Личната скръб и загуба на артиста се трансформират в приемане, помирение и дори радост. Нежната балада „Cinnamon Horses” улавя това чувство с думите: „I told my friends that life was sweet… I told my friends that life was good – that love would endure if it could.”

Късните албуми на Nick Cave предизвикаха критики от някои слушатели, които смятат, че са твърде атмосферични и неструктурирани. “Wild God” не се съобразява с тези коментари. Всъщност, в поредица от задкулисни видеоклипове в YouTube, заснети в спокойните студия Miraval във Франция, групата шеговито нарича своите песни „музика за йога“. И все пак аранжиментите тук са значително по-максималистки и концертни, като някои критици дори сравниха проекта с “Abbatoir Blues / The Lyre of Orpheus” – до голяма степен преувеличено твърдение.

„Wild God“ е разтърсващо доказателство за непреходната сила на музиката. С The Bad Seeds до себе си Nick Cave си проправя път напред, преодолявайки сенките на миналото си. Въпреки че отбелязва незаличимия белег на травмата, новата творба на легендарния артист е повратна точка в неговото творчество и използва трансформиращата енергия на музиката, за да премине от другата страна на загубата. 

9/10

Слушайте в Spotify и Apple Music.

Сподели
Тагове

Препоръчваме:

Албумите на 2023 година

Ако четеш това, поздравления! Ти оцеля поредната ужасна година от нашето съвремие! За твой късмет, музиката продължава да е насреща, да ни обединява и...

Историята зад най-емблематичните обложки тази година

Визуалната идентичност на някои от най-важните албуми на 2024 година е толкова интересна, колкото и музиката в тях. Радваме се, че дори в епохата...

Пет качествени албума от ноември, които може би сте пропуснали

Осъзнаваме, че безкрайния списък от нови издания може да ви погълне. Затова след изминаването на всеки месец LOUD напомня за пет нови албума, които...

Последни публикации

Подобни статии

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here