John Grant – The Art of the Lie

публикувано на

|

гледания

и

коментара

Още през 2010 музиката на John Grant ни спечели със завладяваща смесица от интелигентност и уязвимост. Тогава “Queen of Denmark” се превърна в един от най-отличителните албуми на алтернативната сцена. 14 години по-късно американецът е все така открит за емоционалния си свят и продължава да разглежда теми, като своята сексуалност, зависимости, тревожност и дори ХИВ диагнозата си. Докато някои слушатели намират утеха в суровата искреност на неговите признания, други са привлечени от експерименталния му творчески дух. 

“The Art of the Lie” продължава да върви по този път, като преплита разнообразни музикални влияния с две основни лирически теми: трайният отпечатък на преживяното в детството и настоящата политическа безредица в Америка. Самото заглавие на албума, референция към книгата на Donald Trump “The Art of the Deal”, загатва че проектът ще ни занимава с възхода на консервативното движение в САЩ. 

Продукцията е дело на Ivor Guest, работил по последния албум на Grace Jones “Hurricane”. Той е създал най-силния в инструментално отношение проект на John от “Pale Green Ghosts” насам. “The Art of the Lie” пулсира с космически синтезатори и дръзки електроники в духа на 80-те години. Тези хрумвания са съчетани със задушевни балади, изпълнени с драматизъм. И въпреки че най-експлозивните моменти на албума достигат до катарзис, от всеки ъгъл дебне сянката на безпокойството; това чувство достига своя пик в “The Child Catcher” – песен, която е толкова смразяваща, колкото подсказва и нейното заглавие.

Текстовете на John Grant са остър социален коментар (в унищожителната “Meek AF” музикантът разобличава лицемерието на белия християнски национализъм), но и споделят за личните му борби. Трилогията от песни “Father”, “Mother and Son” и “Daddy” пък ни сблъскват с родителството и потиснатата травма от детството – “Father” e носталгична балада, описваща тъгата от загубата на родител, преди да направи рязък завой с гневно обвинение към организираната религия. В “Mother and Son” се намесва и хомофобията в околния свят, а “Daddy” обожествява бащината фигура. Не липсват и моменти на музикално безгрижие – в “All That School For Nothing” и “It’s a Bitch” записаните с вокодер вокали се преплитат с ледени електроники, които ще ви изненадат с енергията си.

Силата на John Grant винаги е била в умението му да съчетава хумора с мъката. Израснал в консервативно религиозно семейство, в което сексуалността му е била осъждана, американецът продължава да анализира емоционалния път, през който е преминал. “The Art Of The Lie” е резултат от това. Шестият соло албум на артиста навлиза още по-дълбоко в неговата психика, като предлага най-вълнуващата му музика от години насам.

8.5/10

Слушайте в Spotify и Apple Music.

Сподели
Тагове

Препоръчваме:

Албумите на 2023 година

Ако четеш това, поздравления! Ти оцеля поредната ужасна година от нашето съвремие! За твой късмет, музиката продължава да е насреща, да ни обединява и...

Историята зад най-емблематичните обложки тази година

Визуалната идентичност на някои от най-важните албуми на 2024 година е толкова интересна, колкото и музиката в тях. Радваме се, че дори в епохата...

Пет качествени албума от ноември, които може би сте пропуснали

Осъзнаваме, че безкрайния списък от нови издания може да ви погълне. Затова след изминаването на всеки месец LOUD напомня за пет нови албума, които...

Последни публикации

Подобни статии

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here